• Yorum Yap

Kişisel mektuplar en çok yazılan mektup türlerindendir. Diğerlerine göre yazımı daha kolay olması nedeniyle çokça tercih edilir. Günümüzde teknoloji nedeniyle çok fazla kullanılmasalar bile mektupların bizim geçmişimizde büyük yeri vardır. Mektup yazmak ayrı bir zevklidir ve mektuba gelecek cevap sabırsızlıkla beklenir. Mektupların yerini günümüzde e-postalar almıştır. Ancak mektup yazmanın kuralları kesinlikle bilinmesi gerekir.mektup-yazımı, mektup kuralları, mektup

Özel mektuplar; aile içinde, arkadaşlar arasında ve çiftler arasında, samimi bir dille düşüncelerin yazılı olarak anlatıldığı metinlerdir. Kişisel mektup yazarken herhangi bir kısıtlamada kalmazsınız. Mektubun içeriği mektup yazan kişi ve mektup yazılan kişi arasındaki ikili ilişkiye bağlıdır. Bu mektuplar kişisellik önemlidir ve kesinlikle içten olması gerekir. Konuşma üslubuyla yazılan kişisel mektuplarda konu olarak herşey alınabilir.

Genel mektup kurallarından olan yazım ve noktalama bu mektuplardada önemlidir. Yazının daha okunaklı olması ve daha iyi anlaşılabilmesi için yazım ve noktalama kurallarına uyularak mektup yazılmalıdır. Bazı mektuplar içerdiği mesajdan dolayı kısa olabilir. Kutlama, özel gün, baş sağlığı, geçmiş olsun mesajı ileten mektuplar kısa yazılardır fakat illa kısa olması gerekli değildir.

Sanatçı ve siyasetçilerin özel mektupları dönemlerini yansıttığından dolayı birer belge niteliğindedir. Kimi sanatçı ve  derlenerek kitaplaştırılmıştır. Kitaplaştırılmış mektuplara örnekler Milena’ya Mektuplar, Evime ve Nihal’e Mektuplar, Ziya’ya Mektuplar olarak gösterilebilir.

Arayarak gelenler : mektup nasıl yazılır kuralları nelerdir (37) ,özel mektup nasıl yazılır (37) ,mektup nasıl yazılır (31) ,istifa mektubu örneği (14) ,mesale gelecekteyiz gecmiimize nasl mektup yazabiliriz (5) ,KİTAPLAŞAN MEKTUPLAR (2) ,kişisel siyvi nasıl yazılır (2) ,yazım kurallarına uyarak mektup örnekleri (2) ,Kitaplasmıs mektuplar (1) ,özel mektup kuralları (1)
Kategori: Edebiyat Yazar: (62) Yorum yapılmamış 2.379 kez okundu Tarih: 14 Ocak 2013

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>