• Yorum Yap

Okuması garip bir sözcük olan Piktogram yani diğer bir adıyla piktoğraf resim yoluyla herhangi bir şeyin sembolize edilmesine denir. Yani dahada açacak olursak bir eşyanın, bir objenin, bir işleyişin veya bir kavramın resim ile sembolize edilmiş halidir. Piktogram günümüzde çok yerde kullanılır. Asıl adı bilinmese de semboller olarak geçerler ve bu sembollere bağlı yazı diline piktografi denir. Piktografi nedir diye soracak olursanız şöyle bir açıklama yapabiliriz: Resimlerin ve semboller kullanılarak yazılar oluşturulan dil denilebilir.piktogram, piktogram örnekleri

Milattan önce 5000′lere dayanan bu yazı biçimi tarihten çok fazla etkilenmiştir. Eski uygarlıkların özellikle çivi yazısı kullanan uygarlıklardan kalan eserlerde sembollere rastlamak mümkündür. Günümüzde kullanımı çok sıktır. Resimlerle her dilde kolay açıklama yapılabileceğinden uluslararası bir geçerliliği vardır. Üstün bir dil olarak görülen resim dili dünyanın neresinde olursanız olun bazı kavramlar için değişmezdir.

Trafik tabelaları ve günlük hayatta birçok yerde karşılaştığımız piktogram sembolleri buna en büyük kanıttır. Dünyanın neresinde olursanız olun sigara içilmez resmi aynı şekilde gösterilir. Buda diller farklı bile olsa resmin hemen anlaşılmasını sağlar. Oldukça fazla kullanılan piktogramları günümüzde her alanda görmek mümkündür. Coğrafya kitaplarında ki semboller, meteorolojide ki semboller ve genel kullanılan tüm semboller piktogram örnekleri arasına alınabilir.

Arayarak gelenler : piktogram (60) ,piktogram nasıl yapılır (39) ,piktogram nedir (34) ,piktogram örnekleri (26) ,semboller (3) ,günlük hayatta karşılaştığımız semboller (3) ,piktoğrafi nedır (1) ,Pigtogram nasıl yapılır (1) ,pistogram (1) ,hayattaki semboller (1)
Kategori: Dünya, Genel Yazar: (62) Yorum yapılmamış 2.492 kez okundu Tarih: 31 Ocak 2013

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>